Ketoza a odchudzanie

Często słyszymy, że dieta ketogeniczna jest „fajna”, ponieważ można dużo jeść, a i tak się chudnie. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? 

W wielu miejscach, znajdziesz informacje na temat skuteczności diety ketogenicznej w odchudzaniu. I rzeczywiście tak jest. Stan ketozy wynikający (między innymi) z ograniczenia węglowodanów w diecie, rzeczywiście sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak jest? Dlaczego dieta niskowęglowodanowa „odchudza”? 

Dlaczego ketoza sprzyja odchudzaniu?

    1. Mała ilość węglowodanów w diecie powoduje, że nasz organizm nie zatrzymuje nadmiaru wody. 
Za wiązanie cząsteczek wody w organizmie odpowiada glikogen. Ten z kolei jest wynikiem podaży wszelakich cukrów w pokarmie. Skoro w diecie ketogenicznej węglowodany (czyli właśnie cukry) ograniczamy do minumum, to nasz organizm nie wytwarza znacznej ilości glikogenu, a co za tym idzie nie „zatrzymuje” wody. Skutki tego działania widać szczególnie na początku drogi z dietą niskowęglowodanową. W pierwszych tygodniach diety możemy stracić nawet do 5kg (!) – to właśnie woda zgromadzona w organizmie. Efekty tej utraty widoczne są podczas ważenia. Ciało wydaje się smuklejsze, a cellulit wodny ulega znacznemu zmniejszeniu. 
 
    2. Opierając naszą dietę na dużej ilości  tłuszu i średniej podaży białka, jesteśmy bardziej syci, niż gdybyśmy zjedli znaczną ilość węglowodanów. Dzięki temu łatwiej utrzymać deficyt kaloryczny. Kiedy nasz organizm czuje się „najedzony”, nie sięgamy po nadprogramowe kalorie. 
 
    3.Ketoza pozwala utrzymać stały, niski poziom insuliny. 
Wyrównany poziom glukozy i insuliny to ważny czynnik w procesie odchudzania. Spożywając posiłek z wysoką ilością węglowodanów powodujemy „wyrzut” glukozy (a co za tym idzie również insuliny). Taki stan utrzymuje się przez ok. 2-3 godziny, po czym wartości te znacznie spadają. To chwila, kiedy nasz organizm zaczyna się czuć niekomfortowo.
„Woła” do nas wtedy o kolejną dawkę cukru, a to wołanie objawia się właśnie naszym podjadaniem. Tego efektu brakuje w diecie ketogenicznej. Nie jedząc dużej ilości węglowodanów nie wywołujemy znacznych „skoków” i „spadków” glukozy (potocznie nazywanej cukrem), a co za tym idzie nie odczuwamy potrzeby podjadania. 
 
    4. W ketozie „paliwem” dla naszego organizmu jest tłuszcz.
Nasza tkanka tłuszczowa stanowi wielki magazyn energetyczny dla naszego ciała. Organizm nie potrzebuje stałej i ciągłej dostawy pokarmu do zachowania swoich procesów życiowych (tak, jak w przypadku żywienia wysokowęglowodanowego). Braki energetyczne, wynikające z obniżonej podaży kalorii w diecie, wyrówna sobie czerpiąc właśnie z naszej tkanki tłuszczowej. Efektem tego działania jest właśnie utrata kilogramów. 
 
    5. Utlenianie grama kwasów tluszowych wyzwala więcej energii niż utlenianie tej samej ilości glukozy, więc trawiąc tłuszcz spalamy więcej kalorii. To chyba nie wymaga komentarza. 
 
    6. Ketoza pomaga zachować masę mięśniową mimo deficytu kalorii, a jak wiadomo mięśnie zwiększają nasz metabolizm, gdyż potrzebują więcej kalorii (energii), aby mogły prawidłowo funkcjonować. 
 
    7. Ketoza zwiększa aktywację termogenezy. 
Organizm na diecie niskowęglowodanowej wykorzystuje więcej energii (kalorii) do wytworzenia ciepła i zachowania swojej stałej temperatury, niż gdyby korzystał z węglowodanów jako źródła energii. 
 
    8.Stan ketozy zwiększa zasób energii. 
Spowodowane jest to między innymi wyrównanym poziomem glukozy i insuliny. Większy poziom energii przekłada się na naszą zwiększoną aktywność. Mając więcej sił odruchowo zwiększamy swoje spontaniczne działania (coś sprzątniemy, pójdziemy na spacer, wyprasujemy stertę ubrań piętrząca się od kilku tygodni itd). Każda dodatkowa czynność (nawet gestykulacja) powoduje, że spalamy większą ilość kalorii, tworząc jeszcze większy deficyt. A to zmusza organizm do czerpania z naszego „magazynu energetycznego”, czyli tkanki tłuszczowej. 
 

Jak widzisz, dieta ketogeniczna jest skuteczna przy redukcji masy ciała z wielu powodów.  Nie oznacza to jednak, że możesz się objadać do woli, a ketoza w magiczny sposób Cię odchudzi. Pomimo, że w stanie ketozy organizm łatwiej „wybacza” niewielkie nadwyżki kalorii, to do zredukowania tkanki tłuszczowej niezbędny jest deficyt energetyczny. Inaczej nasze ciało nie będzie miało potrzeby korzystania swojego „magazynu”, jakim jest tkanka tłuszczowa.

Należy także podkreślić, że diety ketogeniczne, oprócz utraty wagi, są po prostu zdrowsze. Obiżają ciśnienie krwi, regulują reakcję organizmu na insulinę, mają właściwości przeciwnowotworowe, nie powodują kwasicy metabolicznej przez ketozę, usprawniają nasz układ neurologiczny, nie powodują osteoporozy i mogą zwiekszyć wydajność w sportach aerobowych.

Mam nadzieję, że ten artykuł w prosty i przystępny sposób wyjaśnił Twoje wątpliwości i usystematyzował temat odchudzania w ketozie. 
Po więcej artykułów sięgnij do zakładki BLOG

Przypisy:
  1. Martín-Moraleda E, Delisle C, Collado Mateo D, Aznar-Lain S. Cambios en la pérdida de peso y la composición corporal con dieta cetogénica y práctica de actividad física: revisión narrativa, metodológica y sistemática [Weight loss and body composition changes through ketogenic diet and physical activity: a methodological and systematic review]. Nutr Hosp. 2019 Oct 17;36(5):1196-1204. Spanish. doi: 10.20960/nh.02604. PMID: 31526006 
  2. Pérez-Guisado J. Las dietas cetogénicas: fundamentos y eficacia para la pérdida de peso [Ketogenic diets and weight loss: basis and effectiveness]. Arch Latinoam Nutr. 2008 Jun;58(2):126-31. Spanish. PMID: 18833988. 
  3. Guzmán G, Sajoux I, Aller R, Izaola O, de Luis D. Metodología multidisciplinar y dieta cetogénica en la práctica clínica real: eficacia y rapidez en la pérdida de peso. Análisis de supervivencia. Estudio PROMET Lipoinflamación [Multidisciplinary methodology and ketogenic diet in real clinical practice: efficacy and rapidity in weight loss. Survival Analysis PROMET Lipoinflammation study]. Nutr Hosp. 2020 Jul 13;34(3):497-505. Spanish. doi: 10.20960/nh.02997. PMID: 32379476.

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. Sylwia

    A cz Ty kochana możesz rozwiać moje wątpliwości? Mam niedoczynność tarczycy i IO, i zaczełam stosować keto. Słyszałam, że przy niedoczynności nie jest wskazana ta dieta. Jak to jest?
    Dziękuję

    1. Joanna Til

      Wszystko zależy od suplementacji i organizmu. Sama mam Hashimoto i niedoczynność. Dzięki Keto wszystko się wyrównało i odstawiłam leki. Należy jednak pamiętać o suplementacji cynku i selenu.

Dodaj komentarz