Co to jest dieta ketogeniczna?

Jest plan! Schudnę 10kg do wakacji, sylwestra, wiosny, lata, świąt…Przeczytałam, że najlepiej chudnie się na diecie ketogenicznej. Tylko czym jest dieta ketogeniczna?

 

Jeżeli chociaż w pewnej części utożsamiasz się z tekstem powyżej, to znaczy, że trafiłaś(eś) w dobre miejsce. Już pędzę z pomocą. 
Z tego artykułu dowiesz się:

1. co to jest dieta ketogeniczna

2. jak działa dieta ketogeniczna

3. jaki wpływ ma na Twój organizm

4. czy dieta ketogeniczna odchudza

3… 2… 1…. Zaczynamy!

1. Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to jedna z diet niskowęglowodanowych (albo inaczej wysokotłuszczowych). Z pośród wszystkich diet typu low carb, jest ona najbardziej restrykcyjna, jeżeli chodzi o ilość spożywanych węglowodanów, ponieważ jej założeniem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Dzięki temu nasze ciało pobiera energię nie z glukozy (pochodzącej z węglowodanów), lecz z tłuszczu (tak, tak! również tego zgromadzonego na brzuchu czy udach). 

 2. Jak działa dieta ketogeniczna?

Jak już wspomniałam powyżej, dieta ketogeniczna polega na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy. Żeby zrozumieć czym jest ketoza, trzeba wiedzieć jak działa nasz organizm i skąd czerpie energię. Tradycyjne diety opierają się na znacznej podaży węglowodanów (cukrów wszelkiego rodzaju). Dzięki temu nasz organizm może produkować glukozę, którą wykorzystuje jako paliwo do wykonywania codziennych czynności (tych podstawowych, jak myślenie, oddychanie itp, jak i tych związanych z aktywnością – chodzenie, tańczenie, pływanie itd.). Tymczasem stosując dietę ubogą w węglowodany nasz organizm traci swoje „klasyczne” paliwo i zaczyna szukać innego źródła energii. Ponieważ nie chce zostać „bez zasilania” zaczyna produkować ciała ketonowe (tj. kwas 3-hydroksymasłowy, kwas acetooctowy i aceton). W rezultacie ciała ketonowe (albo inaczej ketony) powodują, że organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczu – zarówno tego podawanego w pożywieniu, jak i tego, zgromadzonego w naszym ciele. To właśnie jest ketoza.

3. Jak dieta ketogeniczna wpływa na organizm?

Ponieważ podczas stosowania diety ketogenicznej organizm czerpie energię z tłuszczu, zmienia się także jego metabolizm. Nie jest on już uzależniony od ilości cukru dostarczanego w pożywieniu, a dostęp do nowego „paliwa” ma przez cały czas, w postaci naszej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu może utrzymywać na wyrównanym poziomie gospodarkę cukrową (glukozę i insulinę). Jak wiadomo każda równowaga w organizmie przynosi szereg korzyści. Na przykład zdecydowanie zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Dodatkowo nie mamy spadków energii związanych ze skokami insuliny. Kolejną korzyścią jest fakt, że nasz układ trawienny nie jest tak narażony na rozwój grzybów i bakterii żywiących się cukrem, a dzięki temu w większości przypadków zanikają problemy ze wzdeciami i bólami brzucha. Następną korzyścią jest szybsze odprowadzenie wody z organizmu. Oznacza to, brak probelmów z opuchlizną. A to tylko niektóre z zalet stosowania żywienia niskowęglowodanowego. 
No dobrze, to teraz czas na informacje, które zapewne najbardziej Ciebie interesują… 

 4. Czy dieta ketogeniczna odchudza?

 Tak samo, jak inne diety , styl żywienia „Keto” nie jest magiczną „pigułką”, która w kilka dni lub tygodni  odchudzi Twoje ciało. Skąd więc taka popularność ketozy i dlaczego wszyscy wokół mówią, że „ta dieta odchudza”?  Odpowiedź jest bardzo prosta. Wynika to z faktu, że ketogeniczny styl jedzenia pozwala utrzymać uczucie sytości nawet przy deficycie kalorycznym. Tak właśnie – możesz jeść mniej kalorii,  a nie być głodna(y). Dzieje się tak, ponieważ tłuszcze sycą bardziej, a warzywa idealnie wypełniają żołądek. Dodatkowo, posiłki keto są po prostu smaczne, gdyż tłuszcz jest nośnikiem smaku. Wniosek? Jeżeli chcesz schudnąć musisz trzymać deficyt kaloryczny. Jednak zdecydowanie łatwiej zrobić to jedząc steka, niż marchewkę. Dodatkowo, skoro Twoim nowym paliwem jest tłuszcz, to organizm bez problemu sięgnie po zapasy z Twojego ciała w chwili, kiedy nie dostarczysz go z jedzeniem. Jak widzisz, to transakcja obustronnie wygrana. Ty nie czujesz głodu i chudniesz, a organizm ma swoje paliwo do działania.

O tym co jeść na diecie ketogenicznej przeczytasz TUTAJ.

Podsumowując powyższy tekst, możesz zauważyć, że dieta ketogeniczna niesie za sobą szereg korzyści. 

Mam nadzieję, że tych kilka powyższych informacji zachęciło Ciebie do wgłębienia się w tajniki diety ketogenicznej i już wkrótce rozpoczniesz swoją podróż po zdrowie. 

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz