Bulletproof coffe – czyli co z tą kawą kuloodporną?

zimowa kawa kuloodporna

Bulletproof coffe, czyli inaczej kawa kuloodporna, to popularny napój stosowany przez osoby na dietach niskowęglowodanowych i redukcyjnych. Przypisuje się jej „magiczne” właściwości i zachwyca jej skutecznością. A jak jest naprawdę? 

Zacznijmy od początku…

Czym jest kawa kuloodporna? 

Kawa kuloodporna to połączenie kawy z tłuszczem. Jej twórcą był bloger Dave Asprey, który podczas wyprawy do Tybetu zaobserwował tradycję przygotowywania tybetańskiej herbaty.  Tamtejsza ludność  dodawała do niej masło i mleko jaków. 
Asprey postanowił zamienić herbatę na kawę, a mleko jaków na olej MCT. Według niego, taka mieszanka doskonale wpływa na pamięć, koncentrację i metabolizm, bez efektów ubocznych. Asprey udostępnił przepis na swoim blogu i w ten sposób Bulletproof coffe szybko zyskała na popularności. 

Czy kawa kuloodporna jest zdrowa? 

Kawa wypijana w umiarkowanych ilościach  wykazuje właściwości stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, zapobiega chorobom niedokrwiennym serca oraz niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby. Doskonale pobudza nasz organizm, może zaobiegać chorobie Alzheimera oraz wykazuje szereg innych prozdrowotnych właściwości. 
Należy jednak pamiętać, że dodawane do niej śmietanka lub cukier mogą skutecznie zniwelować efekty jej działania. 

A jak to jest z tłuszczem w kawie? 

Dodatek tłuszczu w postaci masła i oleju MCT powoduje, że kawa kuloodporna staje się dużym zastrzykiem energetycznym dla naszego organizmu. Pomaga pozbyć się zmęczenia i osłabienia. Zwiększa koncentrację, jasność umysłu i chęć do działania. 
Dodatek masła w kawie to także zastrzyk witamin i kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. 
Olej MCT  (czysty lub pochodzący z oleju kokosowego) z kolei wspomaga przemianę materii przyspieszając nasz metabolizm i zwiększając spalanie tkanki tłuszczowej. Stymuluje produkcję ciał ketonowych i zwiększa nasze funkcje poznawcze. 
Dodatkowo duża ilość tłuszczu w kawie skutecznie hamuje apetyt i chęć na podjadanie, co jest znacznym wsparciem w procesie odchudzania. 
Jak widać kawa kuloodporna ma szereg zalet i prozdrowotnych właściwości. 
 
Niestety istnieją także gorsze strony Bulletproof coffe. 
Po pierwsze olej kokosowy to niemal wyłącznie tluszcze nasycone. Dlatego należy pamiętać, że taka kawa ma stanowić jedynie dodatek do dobrze zbilansowanej diety. Nie powinna ona zastępować pełnowartosciowych posiłków. 
Po drugie olej MCT ma właściwości przeczyszczające. Jego nadmiar może być powodem biegunek i skutecznie zaburzać prawidłowe funkcjonowanie jelit. 
Po trzecie, kawa kuloodporna to wysokokaloryczny napój. Pijąc więcej niż jedną taką kawę dziennie, dostarczymy sobie sporą dawkę nadprogramowych kalorii. Oczywiście można wliczyć ją w nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, jednak chcąc „zmieścić” kilka takich kaw dziennie, będziemy musieli poświęcić pełnowartościowy posiłek, a tym samym możemy doprowadzić do niedożywienia organizmu. 
Dlatego do tematu kawy kuloodpornej należy podchodzić z rozwagą.

Czy kawa kuloodporna przerywa post? 

Osoby stosujące Intermitten fasting (IF) lub inaczej post przerywany, często zadają sobie pytanie czy taka kawa przerwa ich czas „głodówki”. 
W końcu tłuszcze są wskazane na dietach niskowęglowodanowych, a kawa ztłuszczem nie zawiera węglowodanów, więc teoretycznie nie powoduje „wyrzutu” insuliny. W dodatku kawa to nie posiłek, więc chyba można powiedzieć, że „nadal zachowuję post”… 
Niestety muszę Cię zmartwić. Kawa kuloodporna, tak samo jak wszystkie inne napoje i posiłki zawierające kalorie przerywają okres postu. Pomimo, że nie jest ona wypełniona węglowodanami, to powoduje, że nasza gospodarka hormonalna „budzi się” do działania. Organizm dostaje informację, że „wpadło jedzenie”, insulina „stoi” w gotowości, a soki żołądkowe tylko czekają, aż będą mogły zacząć swoją pracę. To powoduje, że cały efekt „uśpienia” podczas postu zostaje przerwany. Dlatego kawę z tłuszczem należy pić na rozpoczęcie „okna żywieniowego” lub w trakcie jego trwania. 

Jak przygotować kawę kuloodporną? 

Przepisów na Bulletproof coffe jest bardzo wiele. Oprócz masła i oleju MCT lub kokosowego dodajemy do niej śmietanki, przyprawy, różne masła orzechowe itp. Oczywiście, to jak przygotujesz swoją kawę kuloodporną zależy od Twoich upodobań smakowych. Ja poniżej podaję przepis na „oryginalną”, podstawową Bulletproof coffe. 
 
    1. Zaparz czarną kawę (ok. 2 łyżeczki kawy). 
    2. Dodaj do niej 1-2 łyżeczki niesolonego masła
    3. Dołóż 1-2 łyżeczki oleju MCT lub oleju kokosowego. 
    4. Całość miksuj przez ok. 20 sekund uzyskując „gładką” konsystencję. 
 
A teraz możesz dodać swoje ulubione dodatki, np. cynamon. 
 
Smacznego! 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz